Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
dawny poligon na 'nowym chełmie'
Autor Wiadomość
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Czw Gru 25, 2008 2:12 pm   dawny poligon na 'nowym chełmie'

Witam! Mam olbrzymie pragnienie zdobycia informacji n.t. w/w poligonu. W latach 80. często udawałem się tam z kolegami, by zbierać łuski karabinowe i pistoletowe. Był tam jeden bunkier i jakieś betonowe tunele. Jednak nigdy nie widziałem tam żadnych wojskowych, z czego wniosek, że wówczas był on już nieczynny... Czy ktoś coś wie na jego temat albo wie, gdzie takie informacje można zdobyć? Z góry dzięki za pochylenie się nad ów zagadką :wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Czw Gru 25, 2008 5:27 pm   

Był to poligon jednostki z Łąkowej, pamiętam jak Lubuską jeździły T-34 i SU-76. Wojsko maszerowało w kolumnach czwórkowych i często "zaopatrywało" się w sklepie przy ul. Lubuskiej
 
Yac.Ek 

Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 62
Wysłany: Pią Gru 26, 2008 2:13 pm   

Ja pamiętam, że jeszcze na początku lat 80 znajdował się tam "Małpi Gaj" a w jego okolicach stało działo samobieżne i chyba miał polskie numery taktyczne. Potem zaczęli budować osiedle i tak się wszystko rozsypało. Jeszcze do dnia dzisiejszego jest stara strzelnica.
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pią Gru 26, 2008 6:46 pm   

ja ze swojego dzieciństwa dokładnie pamiętam tamte bunkry, żeby udać przed kolegami zaszpanować wiedzą mówiłem że jest tam pewnie bunkier Hitlera :haha: a w latach 70 było tam ponoć ogromne pole kartoflane, należące do pewnego bogatego człowieka który mieszkał gdzieś w okolicach Pobiedziska. Tak bynajmniej kiedy s słyszałem od mojego ojca.

PS. swoją drogą bardzo ciekawi mnie ten stary dom, po lewej za wierzbami, często chadzało się tam zrywać bzy latem, ale wracając do domu-zbudowany w początkach XX wieku, dość ładny, ciekawi mnie czemu tam stoi tak sam, czy były tam kiedyś jakieś inne domy, może jakaś wieś tam była, czy coś... :oco:
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Nie Gru 28, 2008 6:41 pm   

rozmawiałem dziś z ojcem, więc dodaję nowe informacje, być może wiadomo wszystkim 9a może i nie) że poligon nie zajmował tylko samej dolinki, tam była strzelnica i magazyn amunicji (prawdopodobnie ten mały biały budyneczek zrównany z ziemią), a co ciekawe mój ojciec odbywał tam przeszkolenie z rzucania granatami :hihi: zimą 1969. a co do faceta który miał tam pole nic się więcej nie dowiedziełm
 
johan 

Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 11
Wysłany: Nie Gru 28, 2008 11:41 pm   

Kiedyś za młodu dorabiałem sobie z ojcem na terenach nowego Chełmu przy zbiorze buraków.Ten gość który był właścicielem miał na nazwisko Stopnowicz jak się nie mylę.Ojciec mówił mi że gościu był bardzo majętny.
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pon Gru 29, 2008 4:04 pm   

ooo, robi się ciekawie :D johan, a pamiętasz w którym dokładnie miejscu były te pola buraków?
 
johan 

Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 11
Wysłany: Czw Sty 01, 2009 2:48 pm   

Nie pamiętam dokładnie,ale wiem że zaczynały się tuż za końcem Pobiedziska,w miejscu gdzie dziś przebiega ulica Armii krajowej i ciągnęły się aż do Łostowic.Moi rodzice którzy mieszkają na Pobiedzisku mówili że właściciel tych ziem miał na ich ulicy stajnię dla koni.
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 3:41 pm   

A pamiętacie, że gdzieś tam było jakieś morderstwo? "Pani zabiła pana" czy na odwrót, już dokładnie nie pamiętam:-(
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 5:55 pm   

nic mi nie wiadomo o żadnym morderstwie :) a z tym właścicielem to się zgadza z tym co mówią moi rodzice, ale dodatkowo wiem że facet nie miał jednej nogi :wow:
 
Yac.Ek 

Dołączył: 10 Paź 2008
Posty: 62
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 9:48 pm   

Koledzy, ja pamiętam morderstwo tylko nie wiem czy o to zabójstwo chodzi. Mianowicie w połowie lat 70 przy schodach które prowadzą z ul. Szarej na osiedle Wzgórze Mickiewicza tak mniej więcej w połowie drogi Skorpion zabił kobietę którą zaciągnął w pobliże takiego sporego krzaka róży który rośnie do dnia dzisiejszego.
Ja tego nie widziałem ale jak przeprowadzali wizję lokalną to ludzie mało go nie zlinczowali. To tyle jeżeli chodzi o tę historię. Natomiast ten mały domek to było nic innego jak zabudowanie strzelnicy. Pamiętam jak byłem bardzo mały jeden z moich kolegów zaproponował mi wyprawę po łuski właśnie na strzelnicę i złapali nas żołnierze i dostaliśmy po sześć pasów za łażenie po poligonie. To były czasy było minęło
 
johan 

Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 11
Wysłany: Nie Sty 04, 2009 9:39 pm   

stolzenberger napisał/a:
nic mi nie wiadomo o żadnym morderstwie :) a z tym właścicielem to się zgadza z tym co mówią moi rodzice, ale dodatkowo wiem że facet nie miał jednej nogi :wow:


Z tego co wiem nie miał ręki.Jakiś rok temu zmarł.
 
Hamer 


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 62
Wysłany: Sob Sty 31, 2009 10:25 pm   

czy chodzi o ten poligon bardziej strzelnicę, który zaczynał się na końcuMadalińskiego, a kończył się gdzie teraz jest nowa Wilanowska ?

Jeżeli tak to z tym miejscem wiąże się pewna przykra historia. Na skarpie gdzie kopało się łuski, mniej więcej w 90 - 92 r. trzech chłopaków wykopało sobie dużą dziurę/jamę i zwalił się na nich piach. Dwóch z nich niestety wtedy zginęło.

boisko na poligonie.JPG
Plik ściągnięto 21968 raz(y) 30,54 KB

madalińskiego.JPG
Plik ściągnięto 21968 raz(y) 36,76 KB

 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Nie Lut 01, 2009 7:31 pm   

dokładnie, chodzi o to miejsce. Też kiedyś słyszałem o tym wypadku...a może wiesz coś Hamer o tym domu na końcu Madalińskiego?
 
to_ja 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 4
Wysłany: Nie Lut 01, 2009 10:11 pm   

A my na ten poligon chodziliśmy zimą na sanki. Kawał drogi był ze starego Chełmu, ale było warto, hehe...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk