Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - dawny poligon na 'nowym chełmie'

bavar - Czw Gru 25, 2008 2:12 pm
Temat postu: dawny poligon na 'nowym chełmie'
Witam! Mam olbrzymie pragnienie zdobycia informacji n.t. w/w poligonu. W latach 80. często udawałem się tam z kolegami, by zbierać łuski karabinowe i pistoletowe. Był tam jeden bunkier i jakieś betonowe tunele. Jednak nigdy nie widziałem tam żadnych wojskowych, z czego wniosek, że wówczas był on już nieczynny... Czy ktoś coś wie na jego temat albo wie, gdzie takie informacje można zdobyć? Z góry dzięki za pochylenie się nad ów zagadką :wink:
Jerzy Makieła - Czw Gru 25, 2008 5:27 pm

Był to poligon jednostki z Łąkowej, pamiętam jak Lubuską jeździły T-34 i SU-76. Wojsko maszerowało w kolumnach czwórkowych i często "zaopatrywało" się w sklepie przy ul. Lubuskiej
Yac.Ek - Pią Gru 26, 2008 2:13 pm

Ja pamiętam, że jeszcze na początku lat 80 znajdował się tam "Małpi Gaj" a w jego okolicach stało działo samobieżne i chyba miał polskie numery taktyczne. Potem zaczęli budować osiedle i tak się wszystko rozsypało. Jeszcze do dnia dzisiejszego jest stara strzelnica.
stolzenberger - Pią Gru 26, 2008 6:46 pm

ja ze swojego dzieciństwa dokładnie pamiętam tamte bunkry, żeby udać przed kolegami zaszpanować wiedzą mówiłem że jest tam pewnie bunkier Hitlera :haha: a w latach 70 było tam ponoć ogromne pole kartoflane, należące do pewnego bogatego człowieka który mieszkał gdzieś w okolicach Pobiedziska. Tak bynajmniej kiedy s słyszałem od mojego ojca.

PS. swoją drogą bardzo ciekawi mnie ten stary dom, po lewej za wierzbami, często chadzało się tam zrywać bzy latem, ale wracając do domu-zbudowany w początkach XX wieku, dość ładny, ciekawi mnie czemu tam stoi tak sam, czy były tam kiedyś jakieś inne domy, może jakaś wieś tam była, czy coś... :oco:

stolzenberger - Nie Gru 28, 2008 6:41 pm

rozmawiałem dziś z ojcem, więc dodaję nowe informacje, być może wiadomo wszystkim 9a może i nie) że poligon nie zajmował tylko samej dolinki, tam była strzelnica i magazyn amunicji (prawdopodobnie ten mały biały budyneczek zrównany z ziemią), a co ciekawe mój ojciec odbywał tam przeszkolenie z rzucania granatami :hihi: zimą 1969. a co do faceta który miał tam pole nic się więcej nie dowiedziełm
johan - Nie Gru 28, 2008 11:41 pm

Kiedyś za młodu dorabiałem sobie z ojcem na terenach nowego Chełmu przy zbiorze buraków.Ten gość który był właścicielem miał na nazwisko Stopnowicz jak się nie mylę.Ojciec mówił mi że gościu był bardzo majętny.
stolzenberger - Pon Gru 29, 2008 4:04 pm

ooo, robi się ciekawie :D johan, a pamiętasz w którym dokładnie miejscu były te pola buraków?
johan - Czw Sty 01, 2009 2:48 pm

Nie pamiętam dokładnie,ale wiem że zaczynały się tuż za końcem Pobiedziska,w miejscu gdzie dziś przebiega ulica Armii krajowej i ciągnęły się aż do Łostowic.Moi rodzice którzy mieszkają na Pobiedzisku mówili że właściciel tych ziem miał na ich ulicy stajnię dla koni.
Jerzy Makieła - Pią Sty 02, 2009 3:41 pm

A pamiętacie, że gdzieś tam było jakieś morderstwo? "Pani zabiła pana" czy na odwrót, już dokładnie nie pamiętam:-(
stolzenberger - Pią Sty 02, 2009 5:55 pm

nic mi nie wiadomo o żadnym morderstwie :) a z tym właścicielem to się zgadza z tym co mówią moi rodzice, ale dodatkowo wiem że facet nie miał jednej nogi :wow:
Yac.Ek - Pią Sty 02, 2009 9:48 pm

Koledzy, ja pamiętam morderstwo tylko nie wiem czy o to zabójstwo chodzi. Mianowicie w połowie lat 70 przy schodach które prowadzą z ul. Szarej na osiedle Wzgórze Mickiewicza tak mniej więcej w połowie drogi Skorpion zabił kobietę którą zaciągnął w pobliże takiego sporego krzaka róży który rośnie do dnia dzisiejszego.
Ja tego nie widziałem ale jak przeprowadzali wizję lokalną to ludzie mało go nie zlinczowali. To tyle jeżeli chodzi o tę historię. Natomiast ten mały domek to było nic innego jak zabudowanie strzelnicy. Pamiętam jak byłem bardzo mały jeden z moich kolegów zaproponował mi wyprawę po łuski właśnie na strzelnicę i złapali nas żołnierze i dostaliśmy po sześć pasów za łażenie po poligonie. To były czasy było minęło

johan - Nie Sty 04, 2009 9:39 pm

stolzenberger napisał/a:
nic mi nie wiadomo o żadnym morderstwie :) a z tym właścicielem to się zgadza z tym co mówią moi rodzice, ale dodatkowo wiem że facet nie miał jednej nogi :wow:


Z tego co wiem nie miał ręki.Jakiś rok temu zmarł.

Hamer - Sob Sty 31, 2009 10:25 pm

czy chodzi o ten poligon bardziej strzelnicę, który zaczynał się na końcuMadalińskiego, a kończył się gdzie teraz jest nowa Wilanowska ?

Jeżeli tak to z tym miejscem wiąże się pewna przykra historia. Na skarpie gdzie kopało się łuski, mniej więcej w 90 - 92 r. trzech chłopaków wykopało sobie dużą dziurę/jamę i zwalił się na nich piach. Dwóch z nich niestety wtedy zginęło.

stolzenberger - Nie Lut 01, 2009 7:31 pm

dokładnie, chodzi o to miejsce. Też kiedyś słyszałem o tym wypadku...a może wiesz coś Hamer o tym domu na końcu Madalińskiego?
to_ja - Nie Lut 01, 2009 10:11 pm

A my na ten poligon chodziliśmy zimą na sanki. Kawał drogi był ze starego Chełmu, ale było warto, hehe...
Ponury2 - Pon Lut 02, 2009 6:54 pm

Kiedy powstał ten poligon? Czy to jeszcze przedwojenny czy z czasów PRL`u?
bavar - Pon Lut 02, 2009 7:13 pm

Powojenny..
Ponury2 - Pon Lut 02, 2009 7:29 pm

Kto tam ćwiczył? Także jednostka (Dywizja) z Wrzeszcza? Oni mieli także poligon w Kiełpinku i w Kolbudach :roll:
stolzenberger - Pon Lut 02, 2009 9:25 pm

Jerzy Makieła napisał/a:
Był to poligon jednostki z Łąkowej, pamiętam jak Lubuską jeździły T-34 i SU-76. Wojsko maszerowało w kolumnach czwórkowych i często "zaopatrywało" się w sklepie przy ul. Lubuskiej


no i masz odpowiedź :)

Hamer - Pon Lut 02, 2009 10:28 pm

Niestety nie znam ani historii ani mieszkańców tego ostatniego domu. Choć trzeba przyznać że to miejsce jestdosyć mroczne. Pamiętam, że jeszcze na początku lat 90 mieli sąsiadów, na przeciwko był jeszcze jeden domek.Był stary i zniszczony, w końcu sie lekko zawalił, mieszkańców przesiedlono a dom zrównano z ziemią.
Po tych pseudo tunelach trochę biegałem jako dzieciak, kumple kiedyś znależli/wykopali jakąś starą broń ale była cała zardzewiała.

kamrat - Sro Sty 27, 2010 8:28 am

johan napisał/a:
Kiedyś za młodu dorabiałem sobie z ojcem na terenach nowego Chełmu przy zbiorze buraków.Ten gość który był właścicielem miał na nazwisko Stopnowicz jak się nie mylę.Ojciec mówił mi że gościu był bardzo majętny. Nazwisko gospodarza to Skuratowicz

bonil - Wto Mar 02, 2010 8:29 pm

Jeśli chodzi o taki biały dom z sadem, na końcu ul. Madalińskiego, to z tego co wiem z opowiadań mamy, mieszkał tam dosyć zamożny człowiek, do którego należały też ziemie rolne na terenach dzisiejszej Orunii-Górnej. Tylko nie jestem pewna czy chodzi Wam właśnie o ten domek.
Ja natomiast wspominam strzelnicę na przedłużeniu ul. Pohulanka (dzisiejszy skrót z Chełma do centrum Gdańska). Chodziłam tam z bratem i jego dziewczyną na spacer. To były wczesne lata 90-te, kiedy trwała budowa Aleji Armii Krajowej. Napełniałam wtedy kieszenie łuskami i po powrocie do domu dostawał ochrzan od mamy za wybrudzone ubrania.

uKrawczyka - Nie Cze 13, 2010 8:59 pm

Widziałem wspomniany poligon wielokrotnie i widziałem żołnierzy z Łąkowej na niego maszerujący, przez ul. Biskupia i Na Stoku, chętnie dawali naboje, orzełki itp. dzieciakom, które o to prosiły - możliwe, że korzystały z tego poligonu i inne jednostki, sama "łąkowa" nie "zagospodarowałaby" tego poligonu.

Tak naprawdę, to były pola i jeszcze raz pola, po których biegali żołnierze , cwicząc taktykę.

Pamiętam też jak w/w wojsko maszerowało przez prowizoryczny/zastępczy most , który zbudowano na czas budowy wiaduktu, u podnóża Biskupiej, tam, gdzie zawracają tramwaje obecnie - że też ten most wytrzymał te marsze... - kiedyś na nim , podczas rozruchów na 3 maja , na moście zebrał się tłum gapiów, w pewnym momencie ktoś pomylił samochód z gazowni z zomo i wybuchła panika - cudem nie zgineło z 2000 osób... wszyscy pędzili na oślep w kierunku schodów schodzących na Okopową.

Most prowizorka wytrzymał... Na szczęście.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group