Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - HBO "Morena"

szpon19 - Sob Lis 15, 2014 2:52 pm
Temat postu: HBO "Morena"
Witam!
Zapewne znajdzie się tu kilka osób które w jakiś sposób są związane z tym miejscem i chcieliby się podzielić swoimi wspomnieniami :) Chodzi o Harcerską Bazę Obozową "Morena", która położona jest przy Jaśkowej dolinie 77. Z tego co mi wiadomo, baza powstała w latach 70 ubiegłego stulecia (zdaje się że rok 1972). Trochę się zmieniło od tamtych czasów, ale mam wrażenie że niezbyt wiele... Na zdjęciach z kronik widać np. akcję sadzenia drzew, więc wnioskuję że tamte terany były wtedy niezalesione w tak dużym stopniu. Słyszałem też jakieś pogłoski o prowizorycznej skoczni narciarskiej na jednym ze zboczy gór, podobno skakało się na około 13 metrów :hihi: Mam nadzieję że pomożecie mi swoimi wspomnieniami i zdjęciami ustalić kawał historii tego obiektu.

Krzysztof - Sob Lis 15, 2014 8:42 pm

Na mapę z 1978 r. naniosłem to co pamiętam i użytkowałem - stok narciarski z lat 50, oraz to o czym mówiono mi (lokalizacja mocno przybliżona) - przedwojenną skocznię.
Krzysztof - Nie Lis 16, 2014 1:55 pm

szpon19 napisał/a:
wnioskuję że tamte terany były wtedy niezalesione w tak dużym stopniu.

Co do zalesienia. Cała Strzyża Góra (Strieß B.) dawniej była niezalesiona. Pierwszy las pojawia się na na północnych stokach, na mapie z 33 r. "A". Na późniejszej narysowano jeszcze zadrzewienia "B" (również na terenie późniejszego HBO) i "C". Z lat 50 pamiętam te laski jako już konkretne. Górka, na wprost ul. Falistej (wtedy - Kościelnej) była zadrzewiana już po wojnie i ja pamiętam ją jako młodnik. To na jej stoku podobno była ta skocznia.

Miro - Sro Kwi 22, 2015 4:59 pm

Okręt flagowy bazy harcerskiej "Morena",
około 1975-77 r.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group