Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Telegram

Sabaoth - Pon Sie 15, 2011 8:46 pm
Temat postu: Telegram
Dostałem dzisiaj dwa telegramy (nie są adresowane do mnie), w tym jeden ozdobny. Oba zawierają życzenia i zostały wysłane z okazji ślubu. Zastanowiło mnie nazwisko, Senator Eschert. Po sprawdzeniu w książce adresowej (1937/38) okazało się, że w Gdańsku mieszkała wtedy tylko jedna osoba o takim nazwisku, Edith Eschert, właścicielka fabryki zamieszkała przy Reitbahn 21/23. Czyżby to żona Senatora Escherta? I pytanie, kim był Senator Eschert bo nie natrafiłem nigdzie na to nazwisko.

Poniżej skany obu telegramów.

danziger - Pon Sie 15, 2011 9:00 pm

Eschert Paul (22. 04. 1865 r. - 4. 01. 1931 r.). Poseł na Volkstag I kadencji z ramienia Freie Wirtschaftliche Vereinigung, kupiec - prowadził rodzinną firmę J. S. Keiler Nachfolger.
Informacje za Markiem Andrzejewskim Ludzie Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939).
Andrzejewski pisze, że Eschert był też senatorem.

pumeks - Pon Sie 15, 2011 9:23 pm

Wyprzedziłeś mnie :hihi: Ale mam jeszcze wpis o Eschercie z "Danziger Bürgerbuch" z 1927:
Sabaoth - Pon Sie 15, 2011 10:05 pm

Czyżby brał ślub na rok przed śmiercią? W wieku 65 lat? Życzenia są skierowane do niego!
kwidzin - Pon Sie 15, 2011 10:29 pm

Sabaoth napisał/a:
Czyżby brał ślub na rok przed śmiercią? W wieku 65 lat? Życzenia są skierowane do niego!

A to tylko Hugh Hefner i Andrzej Łapicki tak mogą? :dziadek: Na stanowisko senatorowej pewnie i tak był spory popyt wśród miejscowych Fräuleins. :hihi:

Sabaoth - Pon Sie 15, 2011 11:29 pm

A panna młoda szybko została wdową i właścicielką fabryki, scenariusz na kiepski kryminał :hihi:
pumeks - Wto Sie 16, 2011 6:56 am

Sabaoth napisał/a:
Czyżby brał ślub na rok przed śmiercią? W wieku 65 lat? Życzenia są skierowane do niego!


Nie rok, tylko dwa i pół miesiąca 8O

Henio - Wto Sie 16, 2011 1:28 pm

Zaje..chał się na śmierć :dziadek: ale "dziewczyny takich lubią .
Sabaoth - Wto Sie 16, 2011 3:47 pm

pumeks napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
Czyżby brał ślub na rok przed śmiercią? W wieku 65 lat? Życzenia są skierowane do niego!


Nie rok, tylko dwa i pół miesiąca 8O

Faktycznie, nie spojrzałem na miesiące, a tylko na lata. Ale to sprawia, że śmierć jest jeszcze bardziej tajemnicza. Albo, jak sugeruje Henio którejś upojnej nocy stanęło mu serce albo policja nie sprawdziła zawartości arszeniku we krwi denata :hihi:

TOMB - Sob Sie 27, 2011 7:29 am

Henio napisał/a:
Zaje..chał się na śmierć :dziadek: ale "dziewczyny takich lubią .


Podobno idealny kandydat na męża określany jest jako 1/75/42.... 1 milion na koncie, 75 lat, 42.... stopnie gorączki. :hihi: Wynika z tego że tutaj było bardzo podobnie.

Adamdownunder - Pią Sie 28, 2015 1:29 pm

Sabaoth napisał/a:
Czyżby brał ślub na rok przed śmiercią? W wieku 65 lat?

Czasami historia wyjaśnia się w bardzo nieoczekiwanych okolicznościach i po dosyć długim czasie, trzeba mieć tylko cierpliwiocść i czasami troche szczęścia. Moge wam teraz już powiedzieć że teregramy sa do rodziny i samego senatora Paul Eschert (1865 - 1931) bo jego dziecko miało wtedy ślub prawdopodobnie z kimś z rodziny Karow.

Od dzisiaj :huuurra: posiadam identyczny ozdobny telegram artysty Maxa Buchholz nadany tego samego dnia ale w moim przypadku wysłany trzy i pół godziny później do młodej pary i ich rodziców pod adres pocztowy Reibahn 2 Danzig od samego Erich Stumpf z rodziną.
Dla odwiedzających ERICH ALBERT MORITZ STUMPF (14 XI 1877 Gdańsk – 6 IX 1943 Gdańsk-Wrzeszcz), był znanym złotnikiem z Gdańska.

Jest na nim napisane takim samym charakterem pisma – zapewne wypełnione w tym samym urzedzie pocztowym:
„Dern junger Parre und den verehrten Eltern viele herzliche glückwünsche und beste grüße Erich Stumpf und Familie” – „Dla pary młodych i ich czcigodnych rodziców wiele gratulacji i najlepsze życzenia Erich Stumpf i rodzina”

Było go stać aż na 23 słowa w tym telegramie :)

Wymiary samego telegramu są też bardzo imponujace bo aż 10½” x 7” (266mm x180mm)

djjack - Pią Paź 23, 2015 12:31 pm

Dwa telegramy wystawione ostatnio na sprzedaż na aukcji Schwanke dostępnej na Delcampe.


DANZIGS TELEGRAMME: Nr. 3 - 1937. Hansekogge zwischen Ansichten von Danzig, Druc


DANZIGS TELEGRAMME: Nr. 4 - 1937. Reitender St. Georg mit Lanze über Drache

Adamdownunder - Sob Paź 24, 2015 12:25 pm

Tego ze Świętym Jerzym to nawet nie znałem. :==
Cena za telegramy to bardzo słona 500€ za każdy jeden, ale to w końcu dzieła sztuki prawdziwego artysty Maxa Buchholz.

Przy okazji jeszcze jedna wineta w jego wykonaniu z innego tematu o Artystach z Wolnego Miasta Gdańska. Prawdopodobnie to już są wszystkie jakie były wydane :hmm:


Dana - Sob Paź 24, 2015 2:33 pm

Dość frywolny temat tej winiety :lol: , nawet jak na telegram z życzeniami ślubnymi :oops:
Adamdownunder - Pią Lis 06, 2015 9:54 am

djjack napisał/a:
DANZIGS TELEGRAMME: Nr. 3 - 1937. Hansekogge zwischen Ansichten von Danzig, Druc

Verso Telegramu Nr 3. Artysta Max Buchholz

Adamdownunder - Czw Lis 12, 2015 12:48 pm

Odnalazłem troche ciekawostek o ozdobnych telegramach z Wolnego Miasta Gdańska więc się z wami podziele.

Jak już wcześniej wspomniałem wszystkie cztery zostały zaprojektowane i są podpisane przez Max Buchholz. Ten pierwszy ma tylko jego symbol artystyczny jakim są połączone inicjały artysty.



Z tego co wiem to ten telegram istnieje w dwóch prawie identycznych wersjach:

Pierwsza 268mm x 183mm z napisem
” Post = und Telegraphenverwaltung der Freien Stadt Danzig”

oraz druga 266mm x 180mm z napisem
„Telegraph der Freien Stadt Danzig”

Był to jeden z pierwszych ozdobnych telegramów w użytku od 1 marca 1927 roku.

W tym samym czasie został też wydany inny telegram weselny ze statkiem i wieńcem kwiatów podpisany Buchholz w prawym dolnym rogu oraz napisem
” Telegraph der Freien Stadt Danzig”

Był on w użytku od marca 1927 roku do września 1937 roku. Wymiary 210mm x 297mm

Od października 1937 roku wszystkie winety zostały zastąpione nowymi telegramami.

Pierwsza wineta podpisana w środku na dole przez Buchholz z napisem ponad panoramą miasta
” Freie Stadt Danzig”
oraz wizerunkiem statku otoczonego historycznymi bramami do miasta:
„Langgasser Tor 1612”
“Hohes Tor 1588”
“Krantor 1443”
“Leege Tor 1626”
“Langgrater Tor 1628”
“Grünes Tor”


oraz drugi telegram z wizerunkiem Św. Jerzego i smoka oraz charakterystycznymi atrakcjami Wolnego Miasta Danzig, podpisana w prawym dolnym rogu Buchholz oraz z napisem pod panoramą miasta
” Freie Stadt Danzig”

Obie winety miały też wymiary 210mm x 297mm i są pokazane w tym temacie.

djjack - Sob Wrz 17, 2016 9:22 pm
Temat postu: AK 1939 Danzig Gdańsk Neujahr Klappkarte Telegraphenamt
http://www.ebay.de/itm/AK...GAAAOSw8w1X3Yg3
Adamdownunder - Pon Wrz 19, 2016 2:33 pm

Pomniejszony wizerunek z telegramu Maxa Buchholz z pazdziernika 1937, wydany na nowy rok w 1939 roku jako karta okolicznosciowa? :hmm:
Cos mi format rozmiaru troszeczke nie pasuje i pozycja napisu obok wizerunku do orientacji przy otwieraniu tej karty jakos mi tez nie podchodzi :%

djjack - Wto Lis 29, 2016 5:40 pm
Temat postu: Danzig 1930 Schmuckblatt-Telegramm zur Hochzeit - aus Berlin
Może kogoś zainteresuje

http://www.ebay.de/itm/RR...coAAOSwiDFYPZdn


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group