Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Klawitterowie

Grün - Sob Lip 03, 2004 5:33 pm
Temat postu: Klawitterowie
Nawiązałem właśnie korespondencję z niejakim Holgerem Klawitterem, który był nieco zdziwiony, kiedy posłałem mu fotki grobu Klawitterów z cmentarza przy Leichnamskirche.
Tym niemniej szybko je zamieścił.
http://www.klawitter.de/klawitter/grave.html
Pewnie by skoczył z radości gdyby dostał jakieś zdjątko ze stoczni Klawitterów. Ma któś cóś takiego?

Mikołaj - Sob Lip 03, 2004 5:51 pm

Johann Meyer
:haha: :haha:

Grün - Sob Lip 03, 2004 7:39 pm

:)
pumeks - Pon Lip 05, 2004 8:52 am
Temat postu: Re: Klawitterowie
Grün napisał/a:
Pewnie by skoczył z radości gdyby dostał jakieś zdjątko ze stoczni Klawitterów. Ma któś cóś takiego?

Nikt nie ma, i nawet rycin na ten temat nie ma za wiele. Ale możesz mu napisać że za ok. 1 tydzień zamieścisz tekst o Stoczni Klawitterów w Wydziale Porto- i Stoczniologii.

Marcin - Wto Sie 03, 2004 12:01 am

Podczas zwiedzania XIX-wiecznej śluzy w Przegalinie dostrzegłem interesującą tabliczkę. Zapewne Stocznia Klawittera otrzymała w 1884 zamówienie na wrota do budowanej śluzy, gdy powoli kończono budowę Przekopu Wisły.
Historia powstania śluzy w Przegalinie nierozerwalnie związana jest z budową przekopu Wisły w latach 1889-1895. Wtedy to powstała konieczność oddzielenia starego koryta Wisły (Wisły Gdańskiej) od jej nowego nurtu (Wisły Przekop) urządzeniem hydrotechnicznym. Śluza oprócz regulacji wód Wisły miała także zapewnić swobodne przeprawianie się przez nią statków - tzw. śluzowanie. Dlatego w Przegalinie w 1894 r. wybudowano 2 śluzy: jedną małą dla tratew oraz drugą dużą dla żeglugi. W miejscu śluzy dla tratew w latach 1975-1980 wybudowano nową śluzę żeglugową i nadano jej nazwę - Południowa. Dotychczasową, starą śluzę żeglugową, zwaną Północną, zamknięto. Stała się ona obiektem zabytkowym. http://www.wyspa.pl/

Grün - Wto Sie 03, 2004 9:39 pm

Super - prof Pumeks może dodac do swojego artykułu, a Holger Klawitter się posiusia z radości jak mu wyślę tę fotkę. Przy okazji go opieprzę za podpinanie się pod legendę o papudze Heweliusza...
pumeks - Sro Sie 04, 2004 8:28 am

Grün napisał/a:
Super - prof Pumeks może dodac do swojego artykułu, a Holger Klawitter się posiusia z radości jak mu wyślę tę fotkę. Przy okazji go opieprzę za podpinanie się pod legendę o papudze Heweliusza...

Ja mu obiecałem że przetłumaczymy ten tekst na niemiecki i wyslemy mu do konsultacji językowej :wink:

pumeks - Czw Sie 19, 2004 2:14 pm

Tak się zastanawiam, czy to nie jest aby stocznia Klawitterów? Gdzie wykonano to zdjęcie? chyba nad Motławą, a nie Martwą Wisłą? czy ktoś jest w stanie zidentyfikować budynki widoczne na drugim brzegu?
pumeks - Pią Gru 10, 2004 9:57 am

Heureka, znalazlem trzy zdjęcia ze stoczni Klawittera około 1927 roku i potwierdzily się moje przypuszczenia - zarówno zdjęcie z poprzedniego postu, jak i zdjęcie które zamieścił Barabasz w wątku Dawne zdjęcia pokazują stocznię Klawitera na Polskim Haku, w ostatnich latach przed zamknięciem.
Z tym że nie miałem do końca racji, bo dźwig-suwnica widoczna na zdjęciu w poprzednim poscie stał jednak nad Martwą Wisłą, a nie nad Motławą.

pumeks - Pią Gru 10, 2004 8:47 pm

To te fotki:
wrangla - Pią Lis 11, 2005 9:43 pm

Info o śluzie, zdjęcia z budowy i inne ciekawostki: Przegalina
aborygen1 - Sob Kwi 16, 2011 1:10 am
Temat postu: Grob Johannesa Wilhelma Klawittera (Boatbuilder) w Gdansku
W.Danielewicz napisał/a:
A tu poniżej taka ciekawostka statek "KOLKA" na Martwej Wiśle. W tle jeden z budynków po byłej stoczni Klawittera.


Wiem, ze to nie jest calkiem na temat ale podaje Link do strony poswieconej grobowi Klawittera w Gdansku:
http://www.klawitter.de/klawitter/grave.html

Mikołaj - Sob Kwi 16, 2011 2:16 am

Powyższy post został przeniesiony i scalony z właściwym tematem.
Któż by się spodziewał, że coś na ten temat będzie w wątku zatytułowanym "Klawitterowie"... :roll:

Grün napisał 7 lat temu (!) napisał/a:
Nawiązałem właśnie korespondencję z niejakim Holgerem Klawitterem, który był nieco zdziwiony, kiedy posłałem mu fotki grobu Klawitterów z cmentarza przy Leichnamskirche.
Tym niemniej szybko je zamieścił.
http://www.klawitter.de/klawitter/grave.html

AvM - Czw Lut 05, 2015 10:10 pm

Znalazlo sie w Berlinie okolo 70 planow zaglowcow konstrukcji Klawittera.
Romek52 - Sob Lut 07, 2015 3:26 pm

Jeszcze może taki obrazek z książki -Danzig sein hafen und sein Hinterland.1919
Miro - Wto Mar 31, 2015 11:39 am

Dok pływający stoczni Klawitter,
w opisie istotne dane techniczne.

Miro

Miro - Czw Wrz 03, 2015 6:01 pm
Temat postu: Korweta "Danzig"
Korweta parowa „Danzig“ zbudowana w stoczni Klawitter w 1851 roku.

Miro

Miro - Sob Wrz 05, 2015 2:58 pm
Temat postu: "Atlantic"
W 1892 roku w stoczni Klawitter został zbudowany
żaglowiec o stalowym kadłubie "Atlantic" 1095 BRT.

Miro

Miro - Pon Wrz 07, 2015 12:27 pm
Temat postu: Johann Wilhelm Klawitter
Znana chyba postać, ale nie powinno jej tutaj zabraknąć.
Johann Wilhelm Klawitter, pionier gdańskiego przemysłu stoczniowego.

Miro

Miro - Wto Kwi 26, 2016 10:48 am

Bark „St. Johannes“ w Gdańsku.
Zbudowany w 1866 roku w stoczni Klawitter.

Miro

Miro - Sro Maj 11, 2016 2:50 pm

Czteromasztowiec w doku stoczni Klawitter.

Miro

pumeks - Sro Maj 11, 2016 4:39 pm

Ktoś się nie doliczył masztów :P w każdym razie ta fotka już była, na poprzedniej stronie... czyli prawie 12 lat temu :^^
Miro - Sro Maj 11, 2016 5:00 pm

pumeks napisał/a:
Ktoś się nie doliczył masztów :P


W 1949 były cztery maszty i trzeba było 55 lat żeby ktoś policzył dobrze. :oops:

Miro

pumeks - Sro Maj 11, 2016 8:15 pm

Tamta poprzednia fotka była publikowana w 1929 r., o ile pamiętam :hiihihi:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group