Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Zabi Kruk Pilne

Nindza49 - Sob Maj 06, 2006 9:14 am
Temat postu: Zabi Kruk Pilne
Bardzo prosze o zdjecia ul Zabi Kruk jest mi one nie zmiernie potrzebne:( Potrzebuje takze zdj ulicy pocztowej.Prosze o szybka odp:/Bo niemam za duzo czasu.Z gory dziekuje... :???: :???:
Nindza49 - Nie Maj 07, 2006 10:56 am

Naprawde prosze o pomoc jest mi to potrzebne niezmiernie na matura :II
villaoliva - Nie Maj 07, 2006 11:52 am

Cytat:
Prosze o szybka odp:/Bo niemam za duzo czasu

A było dużo czasu.....
Poggenpfuhl - może ta nazwa uruchomi twoją wyszukiwarkę :mur:
Cytat:
jest mi to potrzebne niezmiernie na matura

Z taką odmianą słowa matura to ja nie wiem... :hihi:

dandola - Sro Sty 06, 2010 8:44 pm

Nie wiem, czy pasuje tu ta pocztówka podpisana Danzig Poggenpfuhl 1901, czy do działu pocztówek, ale wstawię bo prośba była o zdjęcia itp. tej ulicy.
Anker - Sro Sty 06, 2010 9:31 pm

dandola napisał/a:
Nie wiem, czy pasuje tu ta pocztówka

Ech...Kawał z kurą mnie się przypomniał:
Pyta się kura koguta:
A Pan to ze mną tak na poważnie, czy dla jaj?
To oczywiste że jest to zdjęcie ul. Żabi Kruk./Poggenpfuhl/
Po prawej widac wyrażnie wieżę kościoła Piotra i Pawła a wdali wieżę Bazyliki Mariackiej.

Łukasz - Czw Sty 07, 2010 9:42 am

Tylko że wątpliwość dandoli dotyczyła nie tego, czy jest to Żabi Kruk, tylko tego, czy wstawiać tu, czy do pocztówek.
ruda - Czw Sty 07, 2010 10:24 am

Dandola, dzięki w imieniu mieszkańców :==
dandola - Czw Sty 07, 2010 1:44 pm

Dzięki Łukasz za wsparcie. Wiem teraz co mam działać, bo jeszcze coś znajdę na temat Poggenpfuhl. A tak nawiasem mówiąc, jak pokazuje życie i praktyka zdjęcia i pocztówki bocznych ulic Gdańska są niezmierną rzadkością - vide współczesna Rajska (Paradiesgasse) chociaż dostępne są na aukcjach. Jednak w literaturze przedmiotu raczej ich się nie spotka.
lukasz996 - Czw Sty 07, 2010 4:01 pm

Bez przesady, wydaje mi się , że to zbieg okoliczności, pocztówka jest dostępna na niemieckim ebay-u.
pumeks - Czw Sty 07, 2010 10:23 pm

Jakby co, tych nie trzeba ładować na forum, bo już tu są:



dandola - Czw Sty 07, 2010 10:35 pm

Nie, tych nie mam. A ogólnie rzecz biorąc na forumie są dwa tematy (jeden Krzysztofa)związane z tą ulicą, co wprowadza trochę zamieszania.
Sabaoth - Czw Sty 07, 2010 10:55 pm

lukasz996 napisał/a:
Bez przesady, wydaje mi się , że to zbieg okoliczności, pocztówka jest dostępna na niemieckim ebay-u.

To nie zbieg okoliczności.

pumeks - Czw Sty 07, 2010 10:58 pm

Wyszukiwarka mało daje, udało mi się w odmętach Forum odgrzebać jeszcze to:


ale pamięć mi podpowiada, że to nie wszystko i prawie na pewno były też zdjęcia robione od kościoła św. św. Piotra i Pawła w kierunku Ratusza.

Sabaoth - Pon Sty 11, 2010 6:02 pm

No i poszła ta pocztówka pokazana kilka postów wyżej przez dandolę. Cena: 87 Euro.
dandola - Pon Sty 11, 2010 6:14 pm

Niewiarygodne i niewyobrażalne pieniądze za skromną pocztówkę. Niemniej cieszę się, że udało mi się ją zachować chociaż w tej formie dla szerszego ogółu zainteresowanych.
Sabaoth - Pon Sty 11, 2010 7:59 pm

dandola napisał/a:
Niewiarygodne i niewyobrażalne pieniądze za skromną pocztówkę.

Widziałem już pocztówki, które na ebayu szły po 200 albo i 300 Euro za sztukę!!! Ta to raczej stany średnie-wyższe :hihi:

dandola - Pon Sty 11, 2010 9:41 pm

Albo i więcej. Przykład dałem przy panoramach miasta, gdzie pocztówka wyceniona została na 2 800 zł, czyli około 700 euro!!!
feyg - Pon Sty 11, 2010 10:11 pm

dandola napisał/a:
Albo i więcej. Przykład dałem przy panoramach miasta, gdzie pocztówka wyceniona została na 2 800 zł, czyli około 700 euro!!!

Raczej mapa a nie pocztówka.

Duqq - Pon Sty 11, 2010 11:15 pm

Cytat:
Cena: 87 Euro.


dandola napisał/a:
Niewiarygodne i niewyobrażalne pieniądze za skromną pocztówkę.


To pojecie bardzo wzgledne :)

pumeks - Czw Lut 04, 2010 11:27 pm

Żabi Kruk w kierunku Baszty pod Zrębem - ze strony Instytutu Herdera
pumeks - Pon Mar 15, 2010 12:11 pm

A tu tramwaj i kościoł śś. Piotra i Pawła
(7 kamienic widocznych po prawej stronie to te same, które na zdjęciu w poprzednim poście były po lewej)

Pablo - Pon Maj 03, 2010 2:12 pm
Temat postu: zdjecia Zabi Kruk/Stare Przedmieście - przedwojenne
witam,
poszukuję starych, przedwojnnych zdjęc z dzielnicy Stare Przedmieście, szczególnie z ulicy Żabi Kruk. Do tej pory udalo mi się znaleźć aż 1 fotkę. Ale mam nadzieję, że z waszą pomocą w końcu ujrzę zupełnnie inny obraz tej dzielnicy. Kiedyś ulica Żabi Kruk wyglądała jak Ogarna, było to naturalne przedłużenie tzw. starego miasta, dziś...kazdy wie, jak to wygląda... jesli macie jakieś fotki - proszę o kontakt na maila zpablo@op.pl lub za pomocą tego forum.

Mikołaj - Pon Maj 03, 2010 6:09 pm

scalone z właściwym tematem, na przyszłość zacznij od wyszukiwarki
Pablo napisał/a:
naturalne przedłużenie tzw. starego miasta

głównego jak już

ruda - Pią Maj 14, 2010 6:45 am

Fotka 134 i trochę
o Żabim Kruku

Miro - Pon Mar 17, 2014 10:22 am
Temat postu: Żabi Krug nr 46-51
Powojenne zdjęcie zniszczonych domów, Żabi Krug nr 46-51.

Miro

ruda - Pon Mar 17, 2014 3:18 pm

A może ktoś zna/pamięta legendę związaną z nazwą?
Przed wojna była to ulica "butików" i czerwonych latarni, jak wspominają byli mieszkańcy :)

pumeks - Pon Mar 17, 2014 5:56 pm

Nazwa jest "zaimportowana" z Małopolski po 1945 r., jak wiele innych w Gdańsku :P
ruda - Pon Mar 17, 2014 6:03 pm

Hm, a ja słyszałam tutejsza legendę, ale nie pamiętam. A co ona znaczy w Małopolsce ?
pumeks - Pon Mar 17, 2014 6:57 pm

"Tutejsze legendy" wymyślał niegdyś Franciszek Fenikowski, a obecnie Jerzy Samp.
A w Małopolsce znana była np. taka historyjka.
Zaś co do znaczenia: myślę że nazwa ta oznaczała po prostu teren podmokły (bajorka, bagna) gdzie często rozbrzmiewało skrzeczenie żab.
Oryginalna gdańska nazwa Poggenpfuhl była nieco uboższa znaczeniowo i oznaczała jedynie "stawek, kałużę zamieszkałą przez żaby".

pumeks - Pon Mar 17, 2014 7:18 pm

No i oczywiście polecam uwadze egzegezę autorstwa Starego Szkota w temacie Poggenpfuhl tu na forum.
Miro - Sro Mar 19, 2014 12:53 pm
Temat postu: Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła po wojnie.

Miro

Miro - Sob Mar 22, 2014 5:39 pm
Temat postu: Poggenfuhl
Poggenfuhl tak kiedyś wyglądał.

Miro

Miro - Sro Kwi 02, 2014 1:26 pm
Temat postu: Żabi Kruk 50-56
Rysunek Zdzisława Króla, Żabi Kruk 50-56.
Rok 1950.

Miro

Miro - Wto Kwi 15, 2014 9:28 am
Temat postu: Żabi Kruk
Jeszcze jedno ujęcie kościała św.Piotra i Pawła.
W powojennych zdjęciach najczęściej pojawiający się obraz z ul. Żabi Kruk.


Miro

pumeks - Wto Kwi 15, 2014 11:14 am

Tylko że to jest zdjęcie z Lastadii, a nie z Żabiego Kruka ... tak samo zresztą jak poprzednie zdjęcie ruin kościoła, które wkleiłeś 19 marca :wink:
Miro - Wto Kwi 15, 2014 11:58 am

Cytat:
Tylko że to jest zdjęcie z Lastadii

Pumeks to musi rozmieniać złotówkę na drobne, a jak sie da to na grosiki. :skolowany:
Jedno chyba jest pewne kościół Piotra i Pawła jest na Żabim Kruku i o to tu chodziło.

Pumeks dziękuje, ja nie mam w mojej pamięci dokładnych lokalizacji także miejsce z którego zrobiono zdjęcie może być nieprecyzyjnie przedstawione..

Miro

ruda - Wto Kwi 15, 2014 12:31 pm

Lokalizacja jest ważna :)
Miro - Wto Kwi 15, 2014 12:54 pm

ruda napisał/a:
Lokalizacja jest ważna :)

.. a według mnie istotny jest obiekt.
Czy zdjęcie będzie robione od ul. Kocurki, Rzeżnickiej, Podwala Przedmiejskiego,Żabiego Kruku czy Toruńskiej a będzie na nim kościół to będzie tam tylko i zawsze kościół przy Żabim Kruku i tyle.

Miro

pawel.45 - Wto Kwi 15, 2014 2:12 pm
Temat postu: Re: Żabi Kruk
Miro napisał/a:
...W powojennych zdjęciach najczęściej pojawiający się obraz z ul. Żabi Kruk.
Miro


Pumeks doprecyzował z której strony wykonano fot. – i bardzo dobrze, bo mniej zorientowani mogli z Twojego zapisu przypuszczać, że to widok od ul. Żabi Kruk.
Chyba nikt rozsądny nie uważa, że uzupełnienie niepełnej informacji, albo korekta błędnej jest niewłaściwym postępowaniem. Dzięki temu pogłębiamy swą wiedzę unikając przekłamań. :==

Miro - Wto Kwi 15, 2014 8:02 pm

pawel.45 napisał/a:
Pumeks doprecyzował z której strony wykonano fot. – i bardzo dobrze, bo mniej zorientowani mogli z Twojego zapisu przypuszczać, że to widok od ul. Żabi Kruk.

I za to mu Pumeksowi podziękowałem, a jeśli chodzi o te "drobne" to jednym się one zgadzają a innym nie. To nie był żaden zarzut tylko moje widzenie Pumeksa drobiazgowości, dzięki której jak piszesz ..pogłębiamy swą wiedzę unikając przekłamań.
Ja nigdzie nie napisałem, że to widok z ul. Żabi Kruk tak dla jasności.

Miro

pumeks - Wto Kwi 15, 2014 9:42 pm

Wracając do Żabiego Kruka i zachowanej po wojnie grupy zrujnowanych kamieniczek: jeszcze jedno ich ujęcie, tym razem autorstwa Wiesława Gruszkowskiego.
pawel.45 - Wto Kwi 15, 2014 9:57 pm

Miro napisał/a:
...Ja nigdzie nie napisałem, że to widok z ul. Żabi Kruk tak dla jasności.

Miro


A ja napisałem tylko, że te słowa: ,, …W powojennych zdjęciach najczęściej pojawiający się obraz z ul. Żabi Kruk…” - można tak zrozumieć, więc uwagę Pumeksa uważam za istotną, oraz w pełni zasadną.
Może nie wszystkim potrzebne są szczegółowe i rzetelne informacje pod ilustracjami, ale dla wielu zainteresowanych (np. dla mnie) mają znaczenie.
Oczywiście nie traktuję Twoich słów jako zarzutu wobec wpisu Pumeksa, lecz pozwalam sobie wyrazić aprobatę dla Jego rzeczowego podejścia do tematu.
Zbyt często czyta się dzisiaj jakieś bzdurne uogólnienia np. każda osoba funkcyjna – to SZEF. Nie ważne czy to minister, dyrektor, czy brygadzista. Każda ciężarówka – to TIR, a każdy nadymany przedmiot na fot. lotniczych z lat 20-tych, czy 30-tych – to Zeppelin (nie piję tu do wpisów w wątku o Zeppelinach nad Gdańskiem).
Dlatego uważam, że trochę precyzji (w miarę możliwości) w opisywaniu nie tylko ilustracji nie zaszkodzi nam.
Zdaję sobie sprawę, że czasem zakupione, czy wyłowione z Internetu fotografie opatrzone są błędnymi podpisami, więc drobiazgowa analiza i korygowanie błędów przez osoby zorientowane w temacie ma istotną wartość.
A zamieszczane przez Ciebie interesujące fotografie ogląda się z dużą przyjemnością. :==
Pozdrawiam.

yama37 - Sro Kwi 16, 2014 10:07 am
Temat postu: Tramwaj
Witam, na jednym ze zdjęć jest widoczny tramwaj jak myślicie gdzie robił nawrotkę, czy była gdzieś pętla czy może po prostu objeżdżał tę cześć miasta?
pumeks - Sro Kwi 16, 2014 11:00 am

W tamtych czasach nie było pętli a wagony były dwukierunkowe. Z Żabiego Kruka tramwaj skręcał w Toruńską i końcowy przystanek miał przy dworcu kolejowym Brama Nizinna. Tam motorniczy się przesiadał i jechał z powrotem przez Toruńską - Żabi Kruk - Słodowników - Ogarną - Garbary itd. Linia działała tylko do ok. 1923 r.
Miro - Sro Kwi 16, 2014 1:07 pm
Temat postu: Żabi Kruk
Aukcyjne zdjęcie, przy którym sprzedający podał datę 1913 rok.

Miro

Miro - Czw Kwi 17, 2014 2:02 pm

Tabela z książki "Die Großstadtsiedlung Danzig",
predstawiajca ilość domów przy danej ulicy, ilość domów z działolnością
gospodarczą, magazyny itd.
Ksiązka wydana w 1918 roku.

Miro

Miro - Czw Maj 01, 2014 4:11 pm
Temat postu: Kościół św.Piotra i Pawła
Odbudowa kościół św. Piotra i Pawła.

Miro

pumeks - Czw Maj 08, 2014 4:02 pm

Dopatrzyłem się, że w folderze z nieopisanymi skanami z archiwum Pom. Woj. Konserwatora Zabytków mam jeszcze jedną fotę zachowanego po 1945 r. "kamieniczkowego fragmentu" Żabiego K.
Miro - Wto Maj 13, 2014 12:14 pm
Temat postu: 1919
Rok 1919.

Miro

Miro - Pon Lis 17, 2014 6:10 pm

Jeszcze jeden widok ulicy Pogenpfuhl od strony południa.

Miro

Miro - Sro Lut 25, 2015 6:40 pm

Żabi Kruk, pierwsza po prawej to kamienica nr 70.


Miro

Miro - Sob Lut 28, 2015 8:36 pm

To samo miejsce przed i po wojnie.

Miro

Miro - Wto Cze 16, 2015 12:29 pm

Żabi Kruk zdjęcie z 1913 roku i obraz zniszczeń wojennych.

Miro

Miro - Nie Wrz 06, 2015 6:03 pm

Powojenne zdjęcie zniszczonego kościoła Piotra i Pawła.
Już raz się tutaj pomyliłem, więc nie podejmuję się określić,
z której strony zdjęcie to zostało zrobione.

Miro

Miro - Pon Paź 05, 2015 7:48 pm

Kościól św.Piotra i Pawła, myślę, że tego zdjęcia jeszcze nie było.

MIro

Miro - Pią Sty 22, 2016 9:50 am

Odbudowa 1980 rok.

Miro

Miro - Czw Kwi 21, 2016 2:31 pm

Poggenpfuhl Boothaus Akademischen Rudervereins 1922.
Żabi Kruk siedziba Akademickiego Klubu Wioślarskiego ok. 1922 roku.

Miro

Miro - Pią Maj 27, 2016 8:26 pm

Żabi kruk 1952 r.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group